Beton konopny, czyli konopie inaczej

Beton konopny, czyli konopie inaczej

 

Czym jest beton konopny? 

Zastosowanie konopi

Konopie to bardzo ciekawa roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Powszechnie znanym przeznaczeniem konopi jest ich wykorzystanie w przemyśle tekstylnym do produkcji ubrań oraz materiałów użytkowych. Konopie mogą nas jednak również nakarmić. Nasiona konopi są używane w przemyśle spożywczym np. do tworzenia olejów i do wypieków. Są również wykorzystywane jako karma dla ptaków. 

Konopie mogą nas też leczyć. Od dawna jest to znana roślina lecznicza, z której właśnie m.in. tworzymy olejki zawierające kannabidiol. Z konopi indyjskich natomiast, pozyskuje się ekstrakty THC, czyli substancję leczniczą i psychoaktywną, wykorzystywaną w różnych celach.

Ale z konopi można robić też papier, tak jak z celulozy. Z konopi możemy budować budynki, można wytwarzać beton konopny, ale też z konopi wytwarzamy plastiki. Niektóre plastikowe części w przemyśle samochodowym są tworzone właśnie z konopi. Konopiami w postaci pelletu można ogrzewać budynki.

Na kanale głównie zajmujemy się konopiami jako suplementem diety, ich prozdrowotnym wykorzystaniem w postaci olejków, kapsułek.

Ale pamiętajmy, że to wszystko zaczęło się też od przemysłu tekstylnego.

Ciekawostką jest, że konopie są wykorzystywane, do robienia bardzo specjalistycznego papieru.

Z celulozy niezwykle trudno jest wykonać ultra cienkie kartki papieru, jak papier biblijny czy bibułki do papierosów. I to właśnie wykonuje się z konopi. Konopie jako ciekawostka są materiałem dużo bardziej wydajnym. Niektórzy mówią, że nawet trzykrotnie bardziej wydajnym niż drzewa, które są wykorzystywane powszechnie do tworzenia papieru.

No jak to możliwe? Porównując surowiec uzyskany z 1 ha lasu oraz 1 ha konopi zdecydowanie należy stwierdzić, że konopie wygrywają. Ten las musi rosnąć 50/70 lat, żeby został ścięty na drzewa. Potencjalnie przez te 70 lat upraw konopi na tym hektarze można wykonać wielokrotnie więcej.

Konopie są jednak rośliną bardzo trudną do obróbki i do przetwarzania w przemyśle włókienniczym. Ten proces jest bardzo skomplikowany, wymaga bardzo specjalistycznych maszyn.

Półprodukty konopne

Z konopi otrzymujemy kilka takich, można powiedzieć półproduktów. Są to:

- włókna, czyli te długie łyka, którymi roślina konopi transportuje wody i substancje odżywcze od korzeni do liści oraz kwiatostanów.

- paździerze, czyli suche wypełnienie pniu konopi.

- ziarna

- białko, które to wszystko łączy, które wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym.

 Hempcrete - beton konopny

A teraz kilka ciekawostek dotyczących wykorzystania konopi w budownictwie.

Ponieważ kanał to jest merytorycznie o konopiach, więc będziemy się skupiać nad różnymi aspektami wykorzystania tej rośliny.

W przemyśle budowlanym rozwija się w tej chwili taka szeroka gałąź, która się nazywa eko budownictwo.

A więc staramy się robić domy wracając do pierwotnych korzeni, a więc z drewna, krycie słomą czy też strzechą albo gontem, czyli również fragmentami drewna, takimi wiórami drewnianymi.

Ale ostatnio zauważono, że z konopi można wytwarzać beton, beton konopny. Zresztą to się nazywa hempcrete, od concrete-beton i hemp-konopie.

Już wcześniej w budownictwie wykorzystywano konopie w przemyśle meblarskim, ale też w budowie domów. To były płyty paździerzowe uzyskane z paździerzy, która znajduje się w łodydze rośliny. Specjalnie zbijane paździerze, były wykorzystywane w przemyśle meblarskim.

Jak otrzymuje się beton konopny? 

Beton konopny wykonywany jest właśnie też z paździerzy, z pomieszanej z wapnem, wodą, czasem niewielką domieszką cementu oraz piasku. Cement lub piasek jest na poziomie 5%. Wapno jest bardzo specyficzne. Jest to wapno karbonatyzowane, które jak gdyby cały czas twardnieje. Jest też bardzo pożądany proces, ponieważ beton konopny wraz z upływem lat robi się coraz twardszy.

 Zalety stosowania betonu konopnego

Dlaczego te konopie? Czy to w ogóle ma sens? Jak i dlaczego nie zastosować zwykłego betonu, który możemy kupić w każdym zakładzie przemysłowym? Czy tylko bycie eko jest wystarczające do tego, żeby zastosować beton konopny?

Otóż jest kilka powodów.

Beton konopny ma bardzo duże zalet, ale ma też oczywiście wady.

  1. Beton konopny przede wszystkim ma coś takiego jak ujemny ślad węglowy.

Co to oznacza? Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że tworząc beton węglowy więcej dwutlenku węgla jest pochłaniane niż jest wytwarzane podczas produkcji. Polega to na tym, że konopie przeprowadzając fotosyntezę pochłaniają dwutlenek węgla, oddając tlen.

Oczywiście przy produkcji wszystkiego dwutlenek węgla jest wytwarzany. I tutaj można powiedzieć, że bilans tych reakcji jest taki, że więcej dwutlenku węgla konopie pochłaniają, niż jest wytwarzane podczas produkcji tego betonu.

  1. Beton konopny ma bardzo dobre parametry energetyczne, to znaczy przede wszystkim jest świetnym termoizolatorem, jest nie palny, pochłania wilgoć. Domy są zatem bardzo energooszczędne.
  1. Beton konopny można wykonywać metodą gospodarczą, czyli samemu. Uzyskuje się go mieszając paździerz konopny, z wapnem, wodą, niedużą ilością cementu i to wkładając w szalunki, przygotowane drewniane szalunki, ubijamy i wytwarza się beton konopny. To wszystko wiąże wodę i wapno i twardnieje.
  1. Możemy też kupować beton w postaci gotowych prefabrykatów. Są firmy jeszcze bardzo nieliczne, które zajmują się wytwarzaniem betonu konopnego i budową domów z tego betonu. Jedną z takich większych firm jest firma na Podlasiu. Są to podlaskie konopie, która zajmuje się typowo wytwarzaniem betonu i budową budynków z tych z konopi.
  1. Ściany wykonane z betonu konopnego, można powiedzieć oddychają, izolują, są bardzo trwałe. Można postawić sobie pytanie czy to się nie rozpuści? Oczywiście beton konopny jest hydrofilny, czyli ma możliwość pochłaniania wilgoci. Niemniej jeżeli jest odpowiednio przygotowany, dobrze zabezpieczony, to te budynki są bardzo trwałe.
  1. Beton konopny jest także niepalny.
  1. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w związku z użyciem wapna i wody, pH czyli odczyn tego powstałego produktu jest wysoce zasadowy, a więc nie ma tam dobrych warunków dla rozwoju grzybów, pleśni. A więc nie mamy problemów, które możemy mieć z domem drewnianym, czy też nawet z domem murowanym, gdzie nagle nam wychodzi gdzieś na ścianie grzyb, pleśnieje. W tym przypadku tego nie ma. Jeżeli proporcje są dobrane odpowiednio, składniki są prawidłowe, to ten dom nie gnije.

Jaka jest cena betonu konopnego?

Cena jest bardzo porównywalna. Tutaj w zależności od użytych produktów ta cena jest albo nieznacznie niższa, albo nieznacznie wyższa niż tradycyjnego betonu. Mamy za to satysfakcję, że mamy dom, w którym będziemy zdrowi, będziemy czuli się dobrze. Nie będzie żadnych ustrojów ani grzybów i cała nasza rodzina dzięki temu będzie zdrowa.

Negatywne aspekty betonu konopnego

Problemem technicznym jest to, że beton konopny bardzo długo schnie. Także ta budowa domu na pewno będzie dłuższa niż w przypadku domów tradycyjnych. Wynika to oczywiście z tego, że beton cały czas pochłania wodę. Musimy się zatem przygotować na nawet kilkumiesięczne schnięcie takiego domu.

Tak jak mówiłem, beton konopny wymaga konstrukcji drewnianej.

Głównie w tej chwili jest wykorzystywany w budownictwie rekreacyjnym, letniskowym. Jeszcze póki co nie budujemy dużych konstrukcji, olbrzymich domów z tego betonu.

Między innymi wynika to z tego, że nie ma jeszcze dobrze wystandaryzowanych metod i certyfikatów dotyczących betonu konopnego, a więc byłoby ciężko prawdopodobnie z kierownikiem budowy zawrzeć umowę.

W Polsce, w Wielkiej Brytanii, organizowane są warsztaty na temat budownictwa i wykorzystania betonu konopnego w praktyce. Niestety problemem jest cały czas nieduża dostępność ekip, bo tak naprawdę są trzy, czy cztery ekipy, które się znają na tym wykonawstwie.

Natomiast jest coraz więcej, że tak powiem, eko fanów takiego budownictwa ekologicznego, którzy sami metodą gospodarczą wykonują takie budynki. Jest nawet takie bardzo znane małżeństwo prowadzące swój kanał na YouTubie, które wybudowało dom właśnie z betonu konopnego. Przedstawiony był cały proces, wszystko zrobione od A do Z metodą własną i w całkowitej zgodzie z naturą.

Konopie - wszechstronne i ekologiczne 

Myśląc o przyszłości pamiętajmy, że konopie są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym.

To nie są tylko olejki, to nie jest tylko przemysł włókienniczy, to są także budownictwo, to jest papier, to jest wiele innych gałęzi przemysłu.

Jest to roślina bardzo uniwersalna, bardzo ciekawa, znana i wykorzystywana od wielu tysięcy lat.

Problemem jest to, że zakładów włókienniczych, które produkują tkaniny z konopi jest coraz mniej.

Dotyczy to przynajmniej naszego kraju, ponieważ produkcja przenosi się do Chin, do Indii. Wynika to oczywiście z tego, że praca ludzka jest tam znacznie, znacznie tańsza.

Nie namawiam Was jeszcze na razie na budowanie domu z betonu konopnego, takiego domu mieszkalnego, ale jak najbardziej domy na działce, domki letniskowe to taka alternatywa warta rozważenia.

Pamiętajmy, że musimy wszyscy dbać o tę naszą ziemię. To jak będziemy dbali o to nasze środowisko, tak ta nasza planeta nam się odpłaca. Mam nadzieję, że będziemy dzięki temu mogli żyć coraz dłużej i nasze dzieci będą żyły w zdrowiu i na bardzo zadbanej przez nas planecie.

Trzymajcie się zdrowo!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium